Znany jest plan przygotowań do Igrzysk w Rio jedynego jak dotąd polskiego boksera, który zdobył kwalifikację – Tomasza Jabłońskiego (-75kg). Zgrupowania odbędą się w Hiszpanii i Kolumbii, a weźmie udział też w treningach na Kubie i w Kazachstanie.

Jestem już w fazie ciężkich treningów w Gdańsku, a 27 kwietnia wyjeżdżam na 3-tygodniowe wysokogórskie zgrupowanie do Sierra Nevady w Hiszpanii – powiedział pięściarz SAKO Gdańsk i Rafako Hussars Poland.

Wraz z Tomkiem na ten obóz udadzą się dwaj nasi młodzi zawodnicy z kategorii -69kg. Tomek potrzebuje do treningów szybkich rywali, stąd taka decyzja – mówi trener i prezes SAKO Gdańsk Marek Chrobak.

27-letni Tomasz „Pantera” Jabłoński wywalczył awans na Igrzyska Olimpijskie jako najlepszy bokser Husarii, kierowanej przez menedżera Jarosława Kołkowskiego, z rankingu World Series of Boxing. W ubiegłym roku zdobył też srebrny medal Mistrzostw Europy.

Wstępnie ustaliliśmy z trenerem Piotra Chamukowa, który pokonał Tomka w finale ME, że przyjedzie do nas w czerwcu na 10-dniowe wspólne zgrupowanie. Z kolei w dniach 10 lipca – 1 sierpnia mamy zaplanowany 3-tygodniowy obóz na dużej wysokości w Kolumbii. Stamtąd Tomek Jabłoński uda się prosto do Brazylii i już nie będzie konieczności przechodzenia procesu aklimatyzacji – dodał Marek Chrobak, który od lat pomaga w karierze „Panterze”.

Prowadzone są rozmowy z kilkoma zawodnikami z Europy, m.in. z Niemiec i Węgier, w sprawie udziału i sparingów z Tomaszem Jabłońskim w Kolumbii.

Chcemy również aby na przełomie maja i czerwca Tomasz Jabłoński wystąpił w silnie obsadzonym turnieju w Hawanie, a następnym sprawdzianem będą zawody w Kazachstanie. Chcemy zrobić wszystko, aby był w optymalnej formie w Rio i sięgnął po medal olimpijski – powiedział szef SAKO.

W kwalifikacjach w Samsun Biało-Czerwonym się nie powiodło, ale będę mieli jeszcze dwie szanse. – Mam nadzieję, że jeszcze ktoś wywalczy kwalifikację i w większej grupie pojedziemy na Olimpiadę – mówi zawodnik Rafako Hussars Poland, który ma najdłuższy staż w lidze World Series of Boxing.

Na zagranicznych zgrupowaniach Tomaszowi Jabłońskiemu towarzyszyć będą trenerzy Marek Chrobak Piotr Kowalczyk i Tomasz Laska oraz masażysta Sławomir Danaj.