W jaki sposób jednym startem w Samsun zdobyć kwalifikację olimpijską pokazał tydzień temu judoka Damian Szwarnowiecki. Od jutra w tym tureckim mieście o wyjazd na Igrzyska do Rio walczyć będą polscy bokserzy, na co dzień walczący w Rafako Hussars Poland.

Wrocławianin Damian Szwarnowiecki (-73kg) wygrał w Samsun zawody Grand Prix, zdobył 300 punktów i zapewnił sobie wyjazd na Olimpiadę z rankingu. W boksie jest inny system kwalifikacyjny, ale judoka udowodnił, że tureckie miasto położone nad Morzem Czarnym może być szczęśliwe dla polskich sportowców.

Jednym z pięściarzy Husarii, który w sobotę zacznie walkę w Samsun o Rio będzie Dawid Michelus (Kontra Elbląg). Cztery lata temu, jeszcze w barwach Sokoła Piła, nie powiodło mu się w innym tureckim mieście – Trabzonie.

Niestety przegrałem wtedy minimalnie 13:15 z doświadczonym Słowakiem Vano. Turniej w Samsun traktuję jako pierwszą szansę na zdobycie kwalifikacje, nie myślę o tym, że będą kolejne szanse, albo o tym, że ich już nie będzie. Skupiam się tylko na tych zawodach – powiedział Dawid Michelus (-60kg).

Wielokrotny Mistrz Polski chwalił ostatnie zgrupowania w Anglii i Niemczech.

Sparingi ze światową czołówką pokazały, że nie jest źle. Na pewno ważne, aby zgrało się kilka spraw, by móc skutecznie powalczyć o bilet do Rio. W boksie na tym poziomie można z każdym wygrać, ale i przegrać. Dobre losowanie może bardzo ułatwić dojście do finału mojej wagi lekkiej – mówił czołowy zawodnik reprezentacji i Rafako Hussars Poland.

Już jutro losowanie i pierwsze walki eliminacyjne. – Czuję się dobrze, żadnych kontuzji nie było, mocno przepracowałem ostatnie pół roku wliczając WSB, więc na pewno będzie widać postęp – dodał Dawid Michelus.

Oprócz niego w tureckim ringu zobaczymy 7 Polaków – Dawida Jagodzińskiego (-49kg), Macieja Jóźwika (-52kg), Adriana Kowala (-56kg), Mateusza Kosteckiego (–64kg), Damiana Kiwiora (-69kg), Mateusza Tryca (–81kg) i Igora Jakubowskiego (-91kg).

– Z każdym z rywali trzeba wyjść na ring jak na wojnę i walczyć o swoje – powiedział Wicemistrz Europy Igor Jakubowski (Zagłębie Konin).