Co najmniej 2 walki stoczone w tym sezonie ligi World Series of Boxing lub po 1 w obecnym i poprzednim – takie są minimalne wymogi dla bokserów, którzy chcą startować w turniej kwalifikacyjnym WSB/APB do Igrzysk Olimpijskich. Kto je spełnia z Polaków?

W zeszłorocznych rozgrywkach WSB kwalifikację z rankingu ligowego zdobył Tomasz Jabłoński (-75kg). Kapitan Rafako Hussars Poland jest pierwszym polskim pięściarzem mającym prawo występu w Igrzyskach 2016 w Rio de Janeiro.

Za nieco ponad 2 miesiące odbędzie się wspomniany turniej kwalifikacyjny WSB/APB. Analizując poszczególne kategorie wagowe szansę występu w nim może dostać prawdopodobnie sześciu, może siedmiu polskich zawodników.

– Turniej rozegrany zostanie w dniach 13-22 maja w Sofii – powiedział szef Husarii Jarosław Kołkowski.

W sobotę, w meczu z Russian Boxing Team (2-3 w Szczecinie), wymogi regulaminowe spełnili Damian Kiwior (-69kg) i Paweł Wierzbicki (+91kg). Z kolei tydzień wcześniej w Pruszkowie drugą walkę na przestrzeni dwóch sezonów – do tego obie zwycięskie – stoczył Michał Olaś (-91kg).

Wcześniej minimalną liczbę występów na ringach WSB uzyskali Dawid Jagodziński (-49kg), Dawid Michelus (-60kg), Mateusz Tryc (-81kg), Wicemistrz Europy Igor Jakubowski (-91kg) i Roger Hryniuk (+91kg). Ostatni z wymienionych wyjechał jednak do Stanów Zjednoczonych, gdzie chce łączyć karierę bokserską z pracą zawodową, więc prawdopodobnie w kategorii superciężkiej o Igrzyska powalczy Paweł Wierzbicki.

W kategorii -81kg rywalizacja o wyjazd na kwalifikacje rozstrzygnie się między Mateuszem Trycem i Arkadiuszem Szwedowiczem, który z dobrej strony pokazał się w sobotnim pojedynku z brązowym medalistą zeszłorocznych MŚ Rosjaninem Pawłem Silaginem. Jeśli wkrótce dostanie 2 szansę w Rafako Hussars Poland w World Series of Boxing, również będzie mógł starać się o Rio z zawodów WSB/APB.

Prawdopodobnie nikt nie będzie reprezentować Polski w tym turnieju w wagach -52kg i -64kg, a także z oczywistych względów -75kg. W kategorii -56kg być może będzie to Adrian Kowal, o ile 2-krotnie pojawi się w składzie Husarii.

Prawdopodobna lista polskich uczestników turnieju kwalifikacyjnego WSB/APB: -49kg Dawid Jagodziński, -52kg nikt, -56kg Adrian Kowal, -60kg Dawid Michelus (lub Mateusz Polski – do tej pory 1 walka), -64kg nikt, -69kg Damian Kiwior, -75kg kwalifikację zdobył Tomasz Jabłoński, -81kg Mateusz Tryc lub Arkadiusz Szwedowicz ,-91kg Igor Jakubowski lub Michał Olaś, +91kg Paweł Wierzbicki lub Roger Hryniuk.

Kolejną szansą zdobycia kwalifikacji będzie turniej w kwietniu w tureckim Samsun dla zawodników również spoza WSB i APB (Polacy w tym projekcie nie uczestniczą).

Na poprzednich Igrzyskach – w 2012 roku w Londynie w ogóle nie było polskich bokserów. Z kolei w 2008 w Pekinie walczyli tylko Łukasz Maszczyk i Rafał Kaczor. Ostatnim polskim medalistą olimpijskim jest Wojciech Bartnik – brąz w Barcelonie w 1992 roku. To już prawie ćwierć wieku…