Jak analizujesz mecze piłkarskie? Jakie czynniki powinny być brane pod uwagę przy tworzeniu prognozy? Jakie są kryteria analizy meczu? Jak tworzyć poprawne prognozy piłkarskie? Każdy z nas zadawał sobie to pytanie rozpoczynając swoją drogę jako trader! A jeśli jesteś początkujący i jesteś dopiero na początku swojej drogi, ten materiał będzie dla Ciebie bardzo przydatny.
Możesz przeczytać mnóstwo informacji w sieci z różnych źródeł na temat tego, jak analizować mecze i przewidywać, ale nie znajdziesz jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ po prostu jej nie ma! Nie ma idealnego przepisu na udaną analizę meczu. Jednak po zebraniu i uporządkowaniu wiedzy ludzi, którzy zajmowali się tym zagadnieniem, nasz zespół stworzył narzędzie, które pozwala uzyskać wszystkie niezbędne informacje statystyczne na temat meczu i wybrać najbardziej opłacalne wydarzenie do obstawiania!
Miejcie cierpliwość i popcorn. Być może po przeczytaniu tego artykułu zmienisz swoje podejście do analizy meczów, zrozumiesz dlaczego bukmacherzy tak często pozostają na minusie i jak temu zapobiec.
Co tydzień publikujemy przewidywania dla czołowych lig europejskich. Ogromną zaletą naszych prognoz jest ich przejrzystość. To nie jest opinia jednego czy grupy prognostyków – to dokładne wyliczenia oparte na statystykach i zaawansowanych systemach algorytmów. Jest on oparty na przewidywanym wyniku bramkowym, stąd nazwa xGscore (expected goals score). Być może kojarzycie to z nowym trendem w statystykach piłkarskich – xG, ale radzimy, że to nie to samo.
xGscore jest naszą prognozą oczekiwanych bramek na mecz. xG z kolei jest statystyką, która daje Ci możliwość oszacowania wyniku po zakończeniu meczu pod względem niebezpiecznych szans i strzałów. Niemniej jednak, statystyka xG jest bardzo fajną rzeczą, którą warto brać pod uwagę przy typowaniu.
Statystyka xG to system, który analizuje jakość bramek tworzonych przez obie drużyny. Strzał każdej drużyny jest reprezentowany jako wartość z przedziału od 0,01 do 1. Z grubsza rzecz ujmując, im wyższa wartość, tym większe prawdopodobieństwo, że dany moment zakończy się zdobyciem gola. xG zależy od takich czynników jak odległość do bramki, kąt strzału, część ciała, która została trafiona, itp. W rezultacie, sumując wyniki wszystkich szans, otrzymujemy alternatywny wynik meczu, który dokładniej odzwierciedla to, co wydarzyło się na boisku, bez uwzględnienia wpływu szczęścia, postawy i klasy zawodników.
7 czynniki analizy meczów
Nasz zespół zidentyfikował 7 głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas analizy meczu. Spróbujmy teraz szczegółowo przeanalizować konkretny mecz, a przy okazji zapoznać się z funkcjonalnością serwisu. Możesz to również zrobić przechodząc przez samouczek na stronie konkretnego meczu klikając na przycisk. Tutaj wyjaśnimy szczegółowo, dlaczego jest tak, jak jest i jak to wszystko działa!
Czynnik 1. Statystyki sezonu
Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę oglądając mecz piłkarski, jest instynktowna decyzja, kto jest faworytem, jakiego wyniku powinniśmy się spodziewać, ekstrawagancji bramkowej czy nudnej serii zer. Częściej niż rzadziej możemy dokonać takich przewidywań patrząc tylko na rankingi. Ale jak je dobrze wykorzystać i jak połączyć z innymi czynnikami, aby stworzyć solidną prognozę? Oczywiście trzeba wszystko ująć w liczbach. Liczby są podstawą analizy i statystyki.
Przedstawmy dane statystyczne jako średnią arytmetyczną bramek zdobytych i straconych / xG na mecz. Wpisz je do tabeli „Wszystkie mecze sezonu”.
Tabela jest zbiorem danych służących do obliczenia liczby zdobytych i straconych bramek przez drużynę. W zależności od rodzaju danych wejściowych istnieją następujące rodzaje tabel: Tabela sezonu, Tabela meczów i Tabela wyników.
Czynnik 2. Mecze Dom/Droga
W swoich przewidywaniach musisz zrozumieć obecną formę drużyn w obecnej części sezonu. W tym celu analizujemy kilka ostatnich meczów. Każdy, kto śledzi piłkę nożną, wie, że łatwiej gra się u siebie, a trudniej na wyjeździe.
Jaki był tego cel w pierwszej kolejności? Czy nie moglibyśmy po prostu obliczyć średniej arytmetycznej, tak jak to zrobiliśmy w tabeli sezonu? Doszliśmy do wniosku, że każdy mecz w tabeli musi być oceniony i dotknięty przez przewidywania indywidualnie. Oczywiście, mecz rozegrany w zeszłym tygodniu będzie lepiej odzwierciedlał formę drużyny niż mecz rozegrany miesiąc temu. Podobnie, jeśli drużyna gra jako underdog, ważniejsze jest, aby znać wyniki jej meczów z podobnymi underdogami z dołu tabeli dla dokładnych prognoz.
Nasze algorytmy biorą pod uwagę datę meczu, jego wynik oraz statystyki przeciwnika dla danego meczu. W ten sposób tworzona jest waga każdego meczu. Jeśli nie zgadzasz się z sugerowanymi wagami, możesz je zmienić, przesuwając suwak do żądanej pozycji.
Czynnik 3. Mecze między nimi
Przy typowaniu niemal wszyscy komentatorzy patrzą na statystyki spotkań head-to-head. I my nie jesteśmy tu wyjątkiem! Weźmy pod uwagę 5 ostatnich meczów rozegranych pomiędzy Gengam a Lille. Będą to 2 oddzielne stoły dla każdej drużyny, ale z tymi samymi meczami. Zmieniają się tylko bramki: tam, gdzie Lille strzelało, Gengam strzelało i odwrotnie
Czynnik 4. Podobni oponenci
Jest to ostatni czynnik, który uwzględnia rozegrane mecze. Jak już się domyślacie, mówimy o drużynach, które są jak najbardziej podobne do obecnego przeciwnika. Analizujemy wyniki meczów Gengama z drużynami z czołówki tabeli, w przypadku Lille – z outsiderami.
Przy wyborze przeciwników bierzemy pod uwagę nie tylko liczbę punktów i pozycję. Liczba zdobytych i strzelonych bramek oraz różnica bramek również odgrywają dużą rolę. Pokazują one, czy styl gry zespołu to defensywny „autobus” czy atakujący „heavy metal”.
Łączenie wyników tabeli
Przeanalizowaliśmy już ten mecz pod kątem 4 czynników i otrzymaliśmy 4 różne wyniki tabeli dla każdej z drużyn. Teraz musimy je połączyć, aby otrzymać oczekiwaną liczbę bramek zdobytych i straconych przez obie drużyny. Pomoże nam w tym tabela wyników.
Jak już się domyśliłeś, każda tabela ma inny wpływ na wynik, a te same wagi pomogą Ci ocenić ich wpływ. Najniższe wagi ma zazwyczaj tabela meczów sezonu, gdyż jej wynik jest niemal niezmienny z rundy na rundę.
Arkusze meczów u siebie i na wyjeździe pokazują również ostatnie mecze i aktualną formę drużyny, dlatego też mają największą łączną wagę. Mecze u siebie odgrywają większą rolę dla Gengam, a mecze wyjazdowe dla Lille.
Mecze przeciwko podobnym przeciwnikom i mecze przeciwko sobie będą miały podobny efekt, jak pokazują statystyki predykcji. Na różnicę wskazują zazwyczaj takie czynniki jak: miejsca rozgrywania spotkań, podobieństwo przeciwników, stabilność wyników w tabeli (tzn. jeśli jedna drużyna wygrała lub przegrała wszystkie swoje mecze w tabeli, waga tabeli będzie większa).
W ten sposób, korzystając z tego samego wzoru na obliczenie wyniku tabeli, otrzymujemy oczekiwany wynik meczu dla każdej z drużyn.
Chcielibyśmy również zwrócić Państwa uwagę na kolorystykę wyników. Lille ma dodatnie wyniki w każdej tabeli, Genges, przeciwnie, przegrywa w każdym parametrze. Wygląda na to, że znaleźliśmy idealny mecz, na który warto postawić!
Ale to nie wszystko! Zostały nam jeszcze 2 czynniki do analizy meczu, kontynuujcie…
Czynnik 5. Stan zespołu
Nie tylko bramki mogą wpłynąć na wynik meczu. Zawodnicy są kluczowym elementem w meczu piłkarskim. Ich psychologia, kondycja fizyczna i nastawienie mają bezpośredni wpływ na wynik. Ale jak to uwzględnić w prognozie? Pomogą w tym wiadomości i bilans drużyny. Teraz obietnica trenera, że da z siebie 110% może być uwzględniona w naszej prognozie 🙂
Jest to prawdopodobnie najtrudniejsza część analizy. Trzeba nie tylko mieć wszystkie informacje o kontuzjowanych i zawieszonych zawodnikach, atmosferze w zespole, jego celach i założeniach na sezon, ale także umieć prawidłowo interpretować dane liczbowe.
W momencie meczu Gengham miało duże problemy w obronie – dwóch podstawowych obrońców było kontuzjowanych, stąd aż 9 zdobytych bramek w ostatnim meczu z PSG. Na tej podstawie zwiększamy oczekiwaną liczbę zdobytych bramek przez drużynę o 10%. Wszystkie liczby są dość subiektywne, podajemy je na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń.
A co z Lille? W ostatnich meczach drużyna zdobyła co najmniej dwa punkty, atak jest w dobrej formie – +5%. Ponadto, po raz pierwszy od 5 lat klub liczy na awans do Ligi Mistrzów, a trener wielokrotnie podkreślał, że jest to główny cel na ten sezon. Dodajmy 10% do parametru Forma i Postawa.
Teraz w końcu ukształtowały się oczekiwane wyniki drużyn. Pozostaje tylko połączyć je w końcowy wynik meczu.
Oczekiwany wynik meczu
Jak więc połączyć te dwa wyniki w jeden? Po prostu obliczyć średnią arytmetyczną bramek zdobytych i straconych? Nie, to jest zbyt nudne 🙂 Wprowadźmy nowe pojęcie – waga zespołowa. To metryka, która określa, jak ważne są statystyki drużyn, gdy się je w ogóle porównuje.
Właściwie oryginalny algorytm po prostu sumował bramki zdobyte przez jedną drużynę i bramki stracone przez drugą i dzielił przez 2. Ale takie podejście sprawdzało się tylko w meczach z równymi drużynami.
Z czasem okazało się, że wyniki silnych drużyn, takich jak PSG w mistrzostwach Francji, powinny mieć większą wagę. W końcu to faworyci zazwyczaj dyktują warunki gry, a ich przeciwnicy zmieniają styl i dostosowują się do przeciwnika. To samo dotyczy wyraźnych faworytów, którzy zazwyczaj mają większą wagę niż środkowi pomocnicy, gdyż ich błędy i brak klasy mogą zadecydować o wyniku meczu.
Czynnik 7. Analiza wskaźnikowa i wybór zakładów
To najważniejszy etap analizy meczu – tutaj decydujemy, czy w ogóle warto postawić na ten mecz i który.
W wyniku wszystkich obliczeń otrzymaliśmy przewidywany wynik meczu. Ważne jest, aby zrozumieć, że liczby te są oparte na statystykach i nie zawsze gwarantują wynik meczu. Dlatego nie zaleca się stawiania na dokładny wynik.
Jedynym sposobem na zarobienie pieniędzy na zakładach jest znalezienie zdarzeń, które są bardziej prawdopodobne niż sugerują bukmacherzy. Teraz musimy poznać ich szanse.
Skąd mamy wiedzieć, czy nasze przewidywania są bardziej prawdopodobne niż przewidywania bukmacherów?
Aby to zrobić, musimy oszacować prawdopodobieństwo wyników na podstawie oczekiwanego wyniku. Było to jedno z najtrudniejszych zadań podczas tworzenia serwisu. W tym momencie przydała się wyższa matematyka. Mianowicie, rozkład Poissona.
Rozkład Poissona, rozkład prawdopodobieństwa typu dyskretnego, modeluje zmienną losową reprezentującą liczbę zdarzeń, które występują w ustalonym czasie, przy założeniu, że zdarzenia te występują z pewną stałą średnią intensywnością i niezależnie od siebie.
Ta koncepcja okazała się doskonała do szacowania prawdopodobieństwa w zakładach piłkarskich. Niektórzy bukmacherzy sami używają go do obliczania kursów.
Nie chcemy Cię zamęczać skomplikowanymi obliczeniami, bo ten temat można by rozciągnąć na kolejny obszerny artykuł. Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć więcej na ten temat, możesz przeczytać to tutaj. Powiedzmy, że możemy użyć wzorów Poissona, aby wyznaczyć własną linię kursów i porównać ją z linią bukmacherów.
Szanse są odwrotnością prawdopodobieństwa. W związku z tym, im niższy jest nasz kurs w porównaniu z kursem bukmachera, tym lepiej dla nas.
Tak więc, nasz kurs na Lille wynosi 1,51. Przechodząc na tryb prawdopodobieństwa widzimy dość wysoką wartość 66%, podczas gdy bukmacherzy podają średni kurs 2,5 z prawdopodobieństwem zdarzenia (1 / 2,5 = 0,4) wynoszącym 40%. To jest dokładnie to, czego szukaliśmy. Zakłady o dużym zasięgu dadzą Ci 26% (66 – 40) premii, do czego odnosi się value bet.
Value bet to rodzaj zakładu, który ma większą szansę na wygraną niż ta, która jest ustalona w kursie bukmachera.
Value betting jest oczywiście jedną z najbardziej korzystnych strategii zakładów w długim okresie czasu, ale jest również jedną z najtrudniejszych. Trudność polega na tym, że obstawiający musi bardzo dokładnie przeanalizować każdy mecz i obliczyć własne prawdopodobieństwo zdarzenia, aby znaleźć wygrywający zakład. Na szczęście właśnie w tym specjalizuje się nasz serwis i to my zajmujemy się tym zadaniem!
Każdy mecz jest szczegółowo analizowany przez naszych ekspertów, w wyniku czego wybieramy najlepsze wydarzenie do obstawienia i dzielimy się nim z naszymi użytkownikami!