Jak działają algorytmy komputerowe przy tworzeniu prognoz piłkarskich?

algorytmy komputerowe przy tworzeniu prognoz piłkarskich

Bukmacher codziennie publikuje w swojej linii kilkadziesiąt tysięcy różnych kursów, które są wyliczane według z góry ustalonego algorytmu. Kursy odzwierciedlają prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń. Bogactwo bukmachera zależy od tego, jak dobrze są one obliczane. Dlatego też wiele uwagi poświęca się obliczaniu kursów, gdyż jest to kluczowy punkt w zakładach bukmacherskich.

Renomowani bukmacherzy, tacy jak parimatch.com, do wyliczania kursów w swojej linii używają specjalistycznych programów, które biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Algorytm tych programów jest utrzymywany w ścisłej tajemnicy i jest stale korygowany. Niektórzy obstawiający z dobrą znajomością programowania próbują opracować własne komputerowe prognozy piłkarskie.

Matematyka i zakłady

Matematyczne prognozy dla piłki nożnej stały się ostatnio bardzo popularne, ponieważ są one jak najbardziej zbliżone do algorytmów wyliczania kursów bukmacherskich. Mając do dyspozycji własny algorytm matematyczny, obstawiający może dokładniej ocenić poprawność wyliczenia kursów przez bukmachera i znaleźć zakład wartościowy, czyli taki, którego bukmacher nie docenił.

Matematyczny algorytm obliczania prawdopodobieństwa wyniku meczu nie jest technicznie wielkim problemem. Zadanie programisty sprowadza się do określenia właściwego balansu wag tych lub innych czynników, które mogą mieć wpływ na wynik nadchodzącego meczu. Zadanie jest bardzo trudne i nietrywialne, wymagające nie tylko dobrej znajomości programowania, ale także dobrej znajomości tematyki zakładów bukmacherskich.

Na przykład, przy obstawianiu wygrywającego zakładu, oprogramowanie musi wziąć pod uwagę statystyki spotkań head-to-head, ogólne wyniki drużyn w ostatnich meczach (ich formę funkcjonalną), motywację, kalendarz gier, chorych i kontuzjowanych zawodników, pogodę, itp.

Głównym zadaniem jest nie tylko poprawne obliczenie prawdopodobieństwa wyników, ale także oszacowanie stopnia ważności danego czynnika w ogólnym rachunku prawdopodobieństwa. Należy pamiętać, że stopień „wagi” danego czynnika może się znacznie różnić w przypadku każdego konkretnego meczu. Na przykład, jeśli faworyt i underdog grają mecz w środku sezonu, faworyt prawdopodobnie wygra. Jeśli jednak zdarzy się to pod koniec sezonu, gdy faworyci są zdemotywowani, a słabeusze potrzebują punktów, by utrzymać się w lidze, jest duża szansa, że słabszy zespół nie przegra.

Czy należy ufać obliczeniom komputerowym?

Bez znajomości konkretnego algorytmu, według którego odbywa się obliczenie, trudno jest ocenić jego przydatność. Tutaj możemy mówić tylko ex post facto. Jeśli algorytm od dłuższego czasu wykazuje dobrą trafność prognozowania, oznacza to, że autorowi algorytmu udało się znaleźć równowagę pomiędzy różnymi czynnikami wpływającymi na przewidywanie meczów.

W chwili obecnej nie ma uniwersalnego programu, który mógłby tworzyć dokładne prognozy sportowe. Każdy algorytm ma swoje mocne i słabe strony. Zadaniem obstawiającego jest umiejętność znalezienia przydatnych informacji w obliczeniach matematycznych i wykorzystanie ich w swoich przewidywaniach.

Dodaj komentarz