Prognozy matematyczne dla sportu: jak zarabiać na liczbach

Prognozy piłkarskie

Każdy mecz sportowy można przeliczyć na liczby. Serwisy analityczne obliczają wszystko: strzały, faule, rzuty rożne, wrzuty, zrobione sety i partie, sukcesy zagrywek. Wyjaśniamy, jak na podstawie tych liczb dokonać prognozy na mecz.

Prognoza matematyczna to prognoza meczu oparta na zebraniu, systematyzacji i analizie statystyk. Brzmi to trudne, ale tak naprawdę wystarczy zebrać dane od rywali przez pewien okres i znaleźć ich mocne i słabe strony.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły. Na przykład w tenisie, sukces sportowców na powierzchni, który jest wykorzystywany w turnieju, oblicza się, statystyki ich spotkań. W piłce nożnej trzeba patrzeć nie tylko na ogólne wyniki drużyn, ale także na ich sukcesy u siebie i na wyjeździe. Stworzymy matematyczną prognozę na przykładzie meczu piłki nożnej.

Najlepsze przewidywania matematyczne dla sportu są tworzone przez strony internetowe i specjalne programy robotyczne. Jakość takich prognoz jest wyższa niż tych obliczonych niezależnie, ale trzeba za to zapłacić. Nawet jeśli zapłacisz za prognozę, istnieje szansa, że ​​zostaniesz złapany przez oszusta, który wyśle ​​losowe liczby i przestanie odpowiadać na wiadomości.

Jak zrobić matematyczną prognozę dla piłki nożnej

Weź udział w meczu Chelsea z Tottenhamem w 10. kolejce Premier League. Może służyć do prognozowania na podstawie różnych metryk.

Na przykład, korzystając z modelu oczekiwanych bramek (xG), oblicz potencjalną liczbę strzelonych bramek, z której wyciągniesz wniosek na temat zwycięzcy i szacowanej sumy. Jeśli przeanalizujesz wszystkie dostępne informacje, to korzystając z wzoru prawdopodobieństwa bayesowskiego, możesz określić prawdopodobieństwa wszystkich wyników spotkania i ocenić, który współczynnik jest bardziej opłacalny.

Przyjmiemy prostszą i bardziej wiarygodną metodę przewidywania matematycznego dla sportu – obliczymy prawdopodobieństwa bramek za pomocą rozkładu Poissona. Konieczne jest zbieranie statystyk zdobytych i straconych bramek oraz obliczanie współczynnika ich obrony i obrony. Nasz czas to 10 rund w tym sezonie i 38 rund w poprzednim, w sumie 48 rund. Aby przygotować prognozę dla innych drużyn, weź segment składający się z co najmniej 30 rund, aby statystyki były dokładne.

Oblicz siłę ataku i obrony gospodarzy

Dowiedz się, ile bramek średnio zdobywa Chelsea u siebie i podziel przez liczbę meczów u siebie:

(30 + 11) ÷ (19 + 4) = 1,78
Teraz dzielimy uzyskaną liczbę bramek przez średnią wydajność wszystkich drużyn gospodarzy w obu sezonach:

1,78 ÷ ((1,5 + 1,4) ÷ 2) = 1,22
1.22 to siła ataku Chelsea na własnym boisku, przeciętnie Blues strzelają 22% więcej goli niż średnia Premier League.

Teraz obliczmy siłę obrony. Algorytm jest taki sam: obliczamy średnią liczbę bramek straconych na naszym boisku i dzielimy przez średnią liczbę bramek zdobytych przez gości:

(16 + 6) ÷ (19 + 4) = 0,95
0,95 ÷ ((1,2 + 1,6) ÷ 2) = 0,67
0,67 to wskaźnik jakości obrony Chelsea, 33% mniej straconych goli niż średnia w Premier League.

Oblicz siłę ataku i obrony drużyny gości

W przypadku Tottenhamu będziemy zbierać statystyki przy użyciu tych samych formuł, ale nie dla gospodarzy, ale dla gości. Otrzymaliśmy następujące liczby:

Współczynnik ataku – 1,18, 18% goli strzeliło więcej niż przeciętna drużyna.
Współczynnik obrony – 0,98, 2% straconych bramek mniej niż przeciętny zespół.

Oblicz współczynnik ataku i obrony drużyny

Teraz najważniejsze jest zestawienie kursów i obliczenie przewidywanej liczby bramek w meczu za pomocą wzoru:

Bramki drużynowe = współczynnik ataku × współczynnik obrony przeciwnika × średnia bramek wszystkich drużyn u siebie / na wyjeździe

Podstawianie liczb do formuły. Aby obliczyć przewidywaną liczbę bramek:

Gole Chelsea u siebie = współczynnik ataku Chelsea x współczynnik obrony Tottenhamu x gole u siebie w Premier League średnio w ciągu dwóch sezonów.
Bramki na wyjeździe Tottenhamu – wskaźnik ataku Tottenhamu, wskaźnik obrony Chelsea i średnia liczba goli na wyjeździe w Premier League w ciągu dwóch sezonów.
Wstawiamy liczby i otrzymujemy, że Chelsea strzeli 1,73 gola, a Tottenham 1,1. Są to suche liczby, na podstawie których można już wyciągać wnioski.

Zrób prognozę

Chelsea jest bliżej zwycięstwa o 0,63 gola w tym meczu. Jest to znacząca przewaga, dlatego zgodnie z przewidywaniami matematycznymi można postawić na niebieski, aby wygrać. Oczekuje się, że Tottenham strzeli 1,1 gola, co oznacza, że ​​zakłady na gola gości będą działać i „obaj strzelą gola”. Jeśli dodamy oba wskaźniki, otrzymamy matematyczną prognozę dla sumy poniżej 3,5.

Aby uzyskać dokładniejsze wartości, musisz użyć wzoru Poissona, który pomaga określić prawdopodobieństwo matematycznego przewidywania dla sportu dla różnych wartości sum. Najłatwiej to zrobić w kalkulatorze online.

W górnym polu wstaw liczbę goli, dla których obliczasz prawdopodobieństwo, w dolnym polu przewidywaną liczbę goli. Naciśnij przycisk „Oblicz” i uzyskaj prawdopodobieństwo tej liczby bramek. Aby przekonwertować ją na wartość procentową, pomnóż otrzymaną liczbę przez 100%.

Obliczyliśmy wszystkie prawdopodobieństwa bramek od 0 do 5 w meczu:

Okazuje się, że Chelsea z prawdopodobieństwem 56% zdobędzie 1-2 bramki, a Tottenham z prawdopodobieństwem 69% zdobędzie maksymalnie 1 bramkę.

Dlaczego matematyczne prognozy dotyczące sportu są tak złe?

Математические прогнозы на спорт не учитывают факторы, влияние которых сложно оценить. Например, травмы лучших бомбардиров можно учесть только на длинной дистанции – когда результативность команды снизится и это отразится в статистике. Если игрок травмировался прямо перед матчем, то влияние этой травмы придется оценивать самостоятельно.

Na przykład gracz strzelił 40% wszystkich bramek zespołowych. W takim przypadku najłatwiej jest usunąć 40% bramek zdobytych przez drużynę w obliczeniach matematycznych przewidywań i uwzględnić tylko 60% bramek w obliczeniach jakości ataku. Jeśli któryś z asystentów jest kontuzjowany, to powinieneś zrobić to samo – usuń procent jego asyst z bramek.

Dodaj komentarz